O projekte

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE O PROJEKTE

Nosnou ideou projektu je porovnanie s výsledkami výskumu, ktoré boli získané pred desiatimi rokmi, v rámci úlohy podporenej štátnym programom výskumu a vývoja 2003/2005 pod názvom: "Národ, národnosti a etnické skupiny v procese transformácie slovenskej spoločnosti". Zber údajov sa uskutočnil v mesiacoch november 2004 - január 2005 na vzorke 1280 respondentov z 8 súborov - Maďari, Rusíni, Ukrajinci, Nemci, Rómovia, Židia, Česi a Slováci z národnostne zmiešaných oblastí.

V rámci snahy identifikovať tendencie vývoja etnických vzťahov na Slovensku, projekt sa bude orientovať na naplnenie dvoch základných cieľov:

Prvým cieľom projektu bude analýza vývoja národnostných vzťahov v rokoch 2004-2016, v rámci ktorej bude zámerom postihnúť: vývoj v oblasti národnostných vzťahov, stratégiu národnostnej politiky SR, ciele a zámery politických strán v závislosti od etnickej príslušnosti, demografický vývoj národnostných menšín na začiatku 21.storočia, kooperáciu európskej a slovenskej politiky v oblasti inštitúcií a riadenia národnostnej politiky, zhodnotenie činnosti a politiky jednotlivých vlád v sledovanom období, vnímanie histórie národnostných menšín, skúmanie historickej pamäte s osobitným zameraním na historické udalosti s etnickým pozadím (slovensko-maďarské vzťahy, rusínsko-ukrajinské vzťahy, vzťahy majority a minority, rómska problematika, nové menšiny, migrácia, bezpečie...). Osobitne sledovať aj vzťahy s materskými štátmi menšín žijúcich na Slovensku. Aplikovanými metódami (v tomto zameraní najmä historického a politologického) výskumu budú:

  • analýza dokumentov prijatých v uvedenom období na úrovni politiky Európskej únie a inštitúcií súvisiacich so sledovaním a monitorovaním európskej politiky v oblasti národnostných vzťahov (Rada Európy a OBSE)
  • analýza dokumentov a monitorovacích správ v rámci inštitúcií zaoberajúcich sa národnostnou problematikou na Slovensku (Rada vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť, Vláda SR, NR SR, Ústavný súd)
  • analýza legislatívy na Slovensku a v okolitých štátoch
  • analýza a vyhodnotenie monitoringu tlače o otázkach etnického vývoja a vzťahoch na Slovensku v rokoch 2004-2018
  • socio-demografické a geografické charakteristiky menšín na Slovensku a ich možný budúci vývoj

Druhým cieľom projektu bude realizácia interdisciplinárne orientovaného empirického výskumu, zameraného na ťažiskové teoretické, metodologické a praktické otázky etnicity a národnostných vzťahov (so zachovaním metodických postupov aplikovaných v empirickom výskume z r. 2004).

Obsahové zameranie výskumu možno zaradiť do siedmych základných tematických blokov:

  • charakteristika respondenta v sociálnom a etnokultúrnom kontexte (komponenty etnicity - etnická identita, materinský jazyk, národnostné školstvo; prežívanie a uvedomovanie si etnicity)
  • reflexia histórie a jej dopad na súčasné medzietnické vzťahy (história a súčasnosť)
  • vývoj a postavenie minority v právnom a filozoficko-politologickom kontexte (ľudské práva, práva menšín, perspektívy vývoja etnických spoločenstiev)
  • vnímanie a posudzovanie aktuálnych otázok verejného (v rámci neho aj národnostného) a politického života
  • postoje k migrantom
  • vnímanie bezpečia
  • identifikačné znaky osoby, rodiny a domácnosti

Tretím cieľom projektu bude sprostredkovanie výsledkov výskumov a zistení verejnosti, študentom vysokých škôl a verejným inštitúciám. Pre nich budú pripravené workshopy, v ktorých sa budú podávať výsledky formou prednášok a riadených rozhovorov.

Pre potreby Kancelárie prezidenta SR riešitelia poskytovanú záverečné správy publikácie prípadne analýzy situácie vo výskumnej oblasti podľa potreby a dohody s Kanceláriou prezidenta SR. V prípade záujmu budú výsledky sprostredkované aj ďalším štátnym inštitúciám predovšetkým Vláde SR a NR SR, prípadne ďalším zložkám verejnej správy a samosprávy, podobne ako to bolo pri výskumoch Spoločenskovedného ústavu SAV z rokov 2004-2009.

Zodpovedný riešiteľ: prof. PaedDr. Štefan Šutaj, DrSc.

Riešitelia:

prof. PaedDr. Štefan Šutaj, DrSc. - vedenie a koordinácia projektu, vedenie "historickej" časti

prof. PhDr. Jozef Výrost, DrSc. - vedenie a koordinácia sociálnopsychologickej časti výskumu

Mgr. Michal Kentoš, PhD. - aktívna účasť na výskume, príprave podujatí a publikačná činnosť

RNDr. Branislav Šprocha, PhD. - demografické charakteristiky menšín, sčítania obyvateľstva

Mgr. Mária Ďurkovská, PhD.

Mgr. Nikola Regináčová, PhD. - demografické charakteristiky menšín, sčítania obyvateľstva, metodologické otázky interdisciplinárneho výskumu; podiel na interpretácii sociolno-psychologickjej časti výskumu

Mgr. Mikuláš Jančura, PhD.

PhDr. Jana Šutajová, PhD. - aktívna účasť na výskume a podujatiach, publikačná činnosť

Mgr. Klara Kohoutová, PhD. - problematika dejiny a pamäť, pamätné miesta, úloha etnicity v dejinách

Mgr. Lucia Heldáková, PhD. - problematika školstva a kultúry národnostných menšín

Mgr. Juraj Martonyik, PhD. - aktívna účasť a publikačná činnosť


Doktorandi:

Mgr. Barbara Kacerová - analýza dokumentov slovenských a európskych inštitúcií


Externí spolupracovníci:

Prof. JUDr. Jan Kuklík, DrSc. - právne postavenie menšín v stredoeurópskom kontexte 

JUDr. PhDr. René Petráš, PhD. - právne postavenie menšín v stredoeurópskom kontexte

Mgr. Alexander Mušinka, PhD. - právne postavenie menšín v stredoeurópskom kontexte


MIERA AKTUÁLNOSTI TÉMY Z CELOSVETOVÉHO POHĽADU

Európsky kontinent ako celok je etnicky heterogénny a rovnako aj európske krajiny vykazujú značnú etnickú rozmanitosť. Podľa údajov FUEN (Fedreal Union of European Nationalities) žije v Európe viac ako 400 autochtónnych menšín, čo predstavuje viac ako 100 miliónov obyvateľov, teda približne každý siedmy obyvateľ tohto kontinentu je ich príslušníkom. Slovensko s majoritným podielom domáceho obyvateľstva 85,8% sa nachádza približne uprostred poradia krajín. Etnická stratifikácia spoločnosti je prirodzeným zdrojom rozdielnych pohľadov na riešenie vnútropolitického diania a smerovanie národnostnej politiky štátu. Problematika postavenia menšín a ich participácie na rozvoji slovenskej spoločnosti patrí k významným, v niektorých uplynulých obdobiach aj vyhroteným témam odborného a politického diskurzu na Slovensku. Aj preto je potrebné objektívne vedecké štúdium tejto témy, ktorá má svoj zrejmý:

• medzinárodný rozmer EÚ ↔ Slovensko

Slovensko ↔ susedné krajiny a príslušníci ich menšiny

Slovensko ↔ krajiny, odkiaľ prichádzajú menšiny na územie SR po druhej svetovej vojne

• vnútroštátny rozmer majorita ↔ menšiny

majorita ↔ etniká, ktoré nemajú svoj "materský" štát


APVV-15-0475 Tendencie vývoja etnických vzťahov na Slovensku (komparatívny výskum národnostnej problematiky v rokoch 2004-2020)
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky